Nelze se spolehnout, že každý nájemník bude bezproblémový, a při pronajímání existuje vždy nebezpečí, že narazíte na problémového člověka. Je tedy klíčové pečlivě vybírat, komu svůj byt svěříte.
Důležité je spoléhat se i na intuici. Pokud vám někdo připadá podezřelý, často to může být oprávněné. Existují ale situace, kdy se zájemce může zdát na první pohled přívětivý, ale po detailnější kontrole vyjde najevo, že nebyl upřímný, má dluhy a momentálně je bez práce.
Neomezujte se pouze na běžnou kontrolu potenciálních nájemníků, ale zaměřte se i na těchto 7 klíčových aspektů:
1) Dochvilnost – Pokud zájemce dorazí na prohlídku přesně, projevuje tím nejen zájem o byt, ale také úctu k vašemu času. Naopak pokud dorazí pozdě a ani se neomluví, už je čas zpozornět.
2) Rychlý podpis smlouvy – Nedejte se tlačit do kouta zájemcem, který usiluje o rychlé podepsání nájemní smlouvy a okamžitou platbu kauce a prvního nájmu. Přílišný spěch může být varovným signálem – možná má tento člověk finanční problémy nebo exekuce a snaží se zabránit jejich odhalení tím, že nechce, abyste měli čas na důkladnou kontrolu.
3) Doklad totožnosti – Požádejte o předložení dokladu totožnosti všechny budoucí obyvatele bytu. I když se to může zdát zřejmé, je snadné na to zapomenout. Informace z občanských průkazů jsou nezbytné nejen pro sestavení nájemní smlouvy, ale i pro důkladnou kontrolu zájemců ještě před podpisem smlouvy. Můžete to ověřit zde: https://www.dolozky.cz/overeni-dokladu/
4) Prověření zájemce – Zeptejte se na co nejvíce detailů: Když zájemci volají ohledně prohlídky, hned v prvním hovoru se jich zeptejte na řadu věcí, než se domluvíte na schůzce. Zajímejte se kolik osob se chystá bydlet v bytě, zda mají nějaká zvířata, od kdy by chtěli byt pronajmout, důvod hledání nového bydlení (tento údaj je klíčový, abyste se vyhnuli potenciálním problémovým nájemníkům), jestli jsou kuřáci, a kde pracují. S těmito informacemi pak přistupujte k osobní prohlídce, kde se doptávejte na další podrobnosti. Dále důkladně prověřte každého zájemce před podpisem smlouvy, abyste měli jistotu, kdo je váš potenciální nájemník. Ideální je na to online registru neplatičů (ověříte zda není v exekuci, insolvenci, platí zdravotní pojištění nebo zda není hledaný policií atd).
5) Trvalé bydliště na úřadě – Zadejte adresu trvalého bydliště zájemce do vyhledávače a zkontrolujte, zda není sídlem obecního úřadu. Ačkoli to samo o sobě nemusí být negativním signálem, mělo by to vyvolat vaši pozornost a podnítit další prověření situace a důkladnější prověření zájemce.
6) Pracovní smlouva – Není vždy nutné vyžadovat od potenciálních nájemníků pracovní smlouvu či výpis příjmů. Toto by však mělo být zváženo v případě, kdy je byt určen lidem s nižším či středním příjmem, nebo pokud potřebujete mít jistotu o finanční schopnosti zájemce platit nájem, zejména pokud se jedná o osoby ze zahraničí. Zájemce by neměl mít problém doložit své příjmy.
7) Reference od minulých pronajímatelů – Ideálně si obstarejte číslo na předchozí pronajímatele, abyste si zjistili dodatečné informace. Pokud vše bylo v pořádku, tak zájemce nebude mít vůbec žádný problém tuto informaci poskytnout.
Věřím, že vám těchto 7 věcí pomůže k výběru ideálního nájemníka.